
Czy odnalazłam sekret efektywnej nauki języków obcych?
Zdradzę Ci go!
Jedną z tajemnic efektywnego uczenia się jest PRZEPLATANIE METOD UCZENIA SIĘ.
A cóż to oznacza?
Statystyczny człowiek uczy się w blokach. Poczyta notatki z biologii przez pół godziny, później angielski: 3 strony ćwiczeń gramatycznych, matma: 2 zadania z geometrii, historia: film na YouTube o Piłsudskim. No i po takim maratonie już ma dość. To pewne. Otóż naukowcy zbadali, że taka metoda uczenia się nie przynosi efektów (źródło: „Włam się do mózgu” R. Kotarski). Mózg jest znudzony po kilku/ kilkunastu minutach i zamiast przetwarzać informacje do pamięci długotrwałej przechowuje je w takiej tymczasowej szufladzie zwanej pamięcią krótkotrwałą. W skrócie, będzie pamiętać te informacje w dzień kartkówki na poziomie około 70%, ale tydzień później ta wartość spadnie do około 20%. Wzorowe zastosowanie metody 3xZ (zakuj, zdaj, zapomnij).
Co zrobić, by wiedza trafiła do tej wielkiej szuflady bez dna, czyli pamięci długotrwałej?
Trzeba nieustannie zaskakiwać swój mózg. Najlepiej PRZEPLATAJĄC RÓŻNE METODY UCZENIA SIĘ, czasem też takie niestandardowe.
Przełóżmy to na naukę języków. Jak możesz to zrobić?
Dajmy na to, chcesz nauczyć się mówić o tym, co robiłeś wczoraj.
- Przeczytaj przykładowy tekst (w podręczniku, internecie). Zainspiruj się. Zaznacz to, co wydaje Ci się ciekawe.
- Znajdź filmik w internecie (np. YouTube) na ten temat, załóż słuchawki i słuchaj. W tym samym czasie notuj słowa klucze.
- Napisz swój własny tekst. Sprawdź słowa, gramatykę. Możesz poprosić kogoś o sprawdzenie.
- Spróbuj swój autorski tekst przeczytać, rapując/recytując/śpiewając. Włącz do tego ruch.
- Weź kolorowy pisak i podkreśl wszystkie czasowniki. Sprawdź, czy nie ma błędów w całym tekście. Na koniec przeczytaj go kilka razy. Jeśli dasz radę mówić zdania bez patrzenia w kartkę, fantastycznie!
- Skróć swój tekst do punktów przewodnich. Weź kartkę. Idź na spacer. Próbuj mówić swój tekst, zerkając tylko na punkty. Jeśli ich nie potrzebujesz, extra!
- Połóż się w wannie, zrelaksuj się. Opowiadaj sobie o tym, co robiłeś wczoraj i pomyśl, że to był świetny dzień.
Zastanawiasz się pewnie…. No extra, ale kiedy ja znajdę czas na pisanie, słuchanie, rapowanie, spacer i jeszcze kąpiel?!
Rozłóż te zadania na cały tydzień! Zastosuj metodę spaced repetition, czyli powtarzania w czasie. Nasz mózg uwielbia być zaskakiwany. A dodatkowo nauka języków wymaga systematyczności, dlatego wykorzystaj sytuacje, jakie masz, a nie twórz sztucznego środowiska pseudonaukowego.
Ucz się zawsze o innej porze, często zmieniaj miejsce nauki i metody. Szybko zobaczysz różnicę, a Twój umysł będzie Ci wdzięczny!
Agnieszka Bury

