Co to jest immersja językowa?
Immersja językowa, z ang. „to immerse”- zanurzyć się, to metoda nauki języka, która polega na tym, by językiem otoczyć się z każdej możliwej strony, w każdej dziedzinie życia. Język powinien być wszechobecny, a uczyć się go będziemy cały czas!
Co jest najfajniesze w immersji?
Uczysz się mimochodem non stop i nawet kiedy nie masz czasu na naukę to i tak się uczysz! Zerkasz na telefon, sięgasz po książkę, gadasz ze znajomym… jeśli tylko będziesz to robić w języku obcym, postępy gwarantowane!
Jak to zastosować w życiu?
Sposobów jest całe mnóstwo, zapewne nie wymienię wszystkich, ale to i tak będzie sporo. Wiadomo, że nie mieszkając w innym kraju, nie dotkniemy pewnych sfer życia na obczyźnie. Ale umówmy się, gdyby każdy mógł zamieszkać w innym kraju i tak się uczyć języka to super! Ale rzeczywistość jest inna i warunki do nauki języka musimy stworzyć sobie sami.
Obserwuj obcojęzyczne strony.
Jeśli czytasz tylko wirtualną polskę, masz polskich znajomych i obserwujesz Annę Lewandowską to będziesz… czytać po polsku.
Na pewno masz różne zainteresowania. Poszukaj fanpejdży, blogów, stron na ten temat w języku, którego się uczysz. Wybierz BBC zamiast Polsat News, Albę Flores zamiast Gosi Sochy czy fanpejdż Bayern München.
Słuchaj tylko w języku obcym.
Filmy, seriale, dokumenty, podcasty, wiadomości, muzyka- dzięki internetowi możesz wybierać tylko produkcje w wybranym języku.
Pamiętaj, żeby nigdy nie włączać polskich napisów, ponieważ nie ma to sensu. Jeśli musisz, to włącz napisy w języku obcym, którego się aktualnie uczysz. W pewnym momencie nie będziesz ich potrzebować.
Cokolwiek robisz, rób to w języku obcym.
Gotujesz coś, sprzątasz? Mów do siebie, o tym co robisz. Idziesz na zakupy? Zrób listę w języku obcym. Planujesz imprezę, spotkanie, wyjazd- pisz/mów plan w języku obcym. Prowadzisz kalendarz? Dlaczego nie uzupełnisz go w języku, którego się uczysz? Tylko tyle i aż tyle!
Ta metoda jest wymagająca, ale bardzo szybko daje efekty.
Jeśli początkowo „zanurzenie” Cię przytłacza, to normalne. Po pewnym czasie przyzwyczaisz się. Uważam, że jest to świetny sposób, by mimochodem wiele się nauczyć.
Pamiętaj, aby na bieżąco wyjaśniać dylematy, które się pojawią. To dodatkowo zwiększy skuteczność Twojej immersji. Jeśli tylko możesz, pogłęb aspekt, którego nie rozumiesz (gramatyka, wymowa). Powtarzaj nowe konstrukcje i słowa na głos.
Bądź aktywna/y!
Ważne by podczas immersji być aktywnym, a nie tylko pasywnym. Można łatwo wpaść w pułapkę.
Samo oglądanie filmów, zmiana języka w telefonie, czytanie wpisów na facebooku w innym języku to NAUKA PASYWNA.
Aby być aktywnym, musisz tę wiedzę przerabiać i produkować się- ustnie lub pisemnie. W końcu o to w języku chodzi. Nie zapominaj o tym!
Podziel się swoimi pomysłami!
Z pewnością jest dużo więcej sposobów na efektywną immersję językową.
Napisz w komentarzu, jak Ty to robisz i zainspiruj innych!
Pobierz grafikę!
Jeden komentarz
Pingback: